Piątek, 18 grudnia 2015, to dzień, w którym odbyło się uroczyste spotkanie kończące obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika – etnografa, muzealnika, autora wielu publikacji i propagatora kultury, folkloru kurpiowskiego. Spotkaniem tym i wydarzeniem stała się Wigilia Kurpiowska zorganizowana w Warszawie. Jej początek stanowił przemarsz przez Krakowskie Przedmieście dzieci, młodzieży i osób dorosłych w strojach kurpiowskich, którzy to wraz z całą nasza delegacją przeszli do budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej im. M. Oczapowskiego. W trakcie tego przemarszu śpiewano kolędy i pieśni kurpiowskie, budząc żywe zainteresowanie i ciekawość licznych przechodniów. Następnie w budynku biblioteki odbyła się dalsza część wigilii kurpiowskiej. Rozpoczęły ją wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości, którzy nawiązali w nich do postaci Adama Chętnika i przejawów życia, historii, obyczajów regionu kurpiowskiego. Po tych kilku wystąpieniach odbyło się wręczenie medali pamiątkowych „Pro Masovia” i dyplomów uznania od Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Przy tym miło nam jest poinformować, że wśród osób wyróżnionych dyplomami uznania znaleźli się: Adam Kilimon – prezes Stowarzyszenia Unikat- Przyjazna Gmina i OKK „Unikat”, Czesława Lewandowska -przewodnicząca Grupy Radosna Twórczość (wchodzącej w skład naszego Stowarzyszenia) i Andrzej Staśkiewicz - członek wspomnianej grupy. Stanowi to docenienie wysiłków i działań naszego stowarzyszenia, które aktywnie włączyło się w obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, poprzez wydanie okolicznościowej monety i jej promowanie w regionie kurpiowskim. Oprócz tego omawianej wigilii towarzyszyła część artystyczna, która poprowadziły zespoły przybyłe z Kurpi. W jej ramach grupy dzieci i młodzieży z tych zespołów przygotowały kurpiowskie inscenizacje jasełkowe i nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Wśród tych zespołów znalazły się: „Młode Kurpie” ze Szkoły Podstawowej w Jednorożcu, Zespół Folklorystyczny „Czarniacy” z Czarni a także zespoły śpiewacze z Nowogrodu i ze Zbójnej. Poza tą częścią artystyczną w trakcie tej uroczystej wigilii grała kurpiowska kapela, dzielono się opłatkiem, składano życzenia i kosztowano przepyszne typowo kurpiowskie potrawy. Wigilię kurpiowską zdominowały więc świąteczna atmosfera i ludowe akcenty, które pozostaną długo w naszej pamięci. Stała się ona szczególnym przejawem zakończenia naszego uczestnictwa w wielu tegorocznych wydarzeniach związanych z Adamem Chętnikiem - osobą wielce zasłużoną dla Kurpi.
==> 2 marca 2025 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 16 marca 2025 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.00 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, (giełda krótsza z powodu organizacji o godz. 12.00 walnego zebrania członków stowarzyszenia) Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 6 kwietnia 2025 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 12 kwietnia 2025 (sobota), od godz. 8.00 do 12.00 - Pchli Targ w Ostrołęce, Targowisko Miejskie u zbiegu ulic Zawadzkiego i Targowej w Ostrołęce.
ZAPRASZAMY, wstęp wolny!