|
W dniu 6 marca 2016r. odbyło się zaplanowane zebranie członków Stowarzyszenia Unikat-Przyjazna Gmina. Na zebraniu tym zostały odczytane sprawozdania merytoryczne z działalności Stowarzyszenia i jego sekcji oraz sprawozdania: finansowe i Komisji Rewizyjnej. Następnie odbyły się głosowania nad przyjęciem kilku uchwał. Ponadto zarząd stowarzyszenia przedstawił plan pracy, formy działania i projekty, które będą realizowane w 2016 roku. Stowarzyszenie będzie aktywnie propagować zainteresowania hobbystyczne, twórczość ludową i rękodzielniczą oraz uczestniczyć w różnych przedsięwzięciach kulturalnych na rzecz miasta Ostrołęka i regionu kurpiowskiego.
20 marca 2016 - Spotkanie Świąteczne tylko dla członków Stowarzyszenia (giełda odwołana), ul. Hallera 13, Ostrołęka, godz. 10.30 3 kwietnia 2016 - Giełda Kolekcjonerska, ul. Hallera 13, Ostrołęka, godz. 10.30 17 kwietnia 2016 - Giełda Kolekcjonerska, ul. Hallera 13, Ostrołęka, godz. 10.30 Zapraszamy.
Piątek, 18 grudnia 2015, to dzień, w którym odbyło się uroczyste spotkanie kończące obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika – etnografa, muzealnika, autora wielu publikacji i propagatora kultury, folkloru kurpiowskiego. Spotkaniem tym i wydarzeniem stała się Wigilia Kurpiowska zorganizowana w Warszawie. Jej początek stanowił przemarsz przez Krakowskie Przedmieście dzieci, młodzieży i osób dorosłych w strojach kurpiowskich, którzy to wraz z całą nasza delegacją przeszli do budynku Centralnej Biblioteki Rolniczej im. M. Oczapowskiego. W trakcie tego przemarszu śpiewano kolędy i pieśni kurpiowskie, budząc żywe zainteresowanie i ciekawość licznych przechodniów. Następnie w budynku biblioteki odbyła się dalsza część wigilii kurpiowskiej. Rozpoczęły ją wystąpienia organizatorów i zaproszonych gości, którzy nawiązali w nich do postaci Adama Chętnika i przejawów życia, historii, obyczajów regionu kurpiowskiego. Po tych kilku wystąpieniach odbyło się wręczenie medali pamiątkowych „Pro Masovia” i dyplomów uznania od Marszałka Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Przy tym miło nam jest poinformować, że wśród osób wyróżnionych dyplomami uznania znaleźli się: Adam Kilimon – prezes Stowarzyszenia Unikat- Przyjazna Gmina i OKK „Unikat”, Czesława Lewandowska -przewodnicząca Grupy Radosna Twórczość (wchodzącej w skład naszego Stowarzyszenia) i Andrzej Staśkiewicz - członek wspomnianej grupy. Stanowi to docenienie wysiłków i działań naszego stowarzyszenia, które aktywnie włączyło się w obchody 130. rocznicy urodzin Adama Chętnika, poprzez wydanie okolicznościowej monety i jej promowanie w regionie kurpiowskim. Oprócz tego omawianej wigilii towarzyszyła część artystyczna, która poprowadziły zespoły przybyłe z Kurpi. W jej ramach grupy dzieci i młodzieży z tych zespołów przygotowały kurpiowskie inscenizacje jasełkowe i nawiązujące do Świąt Bożego Narodzenia. Wśród tych zespołów znalazły się: „Młode Kurpie” ze Szkoły Podstawowej w Jednorożcu, Zespół Folklorystyczny „Czarniacy” z Czarni a także zespoły śpiewacze z Nowogrodu i ze Zbójnej. Poza tą częścią artystyczną w trakcie tej uroczystej wigilii grała kurpiowska kapela, dzielono się opłatkiem, składano życzenia i kosztowano przepyszne typowo kurpiowskie potrawy. Wigilię kurpiowską zdominowały więc świąteczna atmosfera i ludowe akcenty, które pozostaną długo w naszej pamięci. Stała się ona szczególnym przejawem zakończenia naszego uczestnictwa w wielu tegorocznych wydarzeniach związanych z Adamem Chętnikiem - osobą wielce zasłużoną dla Kurpi. /zobacz zdjęcia w naszej Galerii/ Typowo radosny, świąteczny nastrój zagościł wśród zebranych na spotkaniu wigilijnym członków Stowarzyszenia Unikat – Przyjazna Gmina, które to odbyło się w dniu 13.12.2015 r. Tego dnia nie została przeprowadzona tradycyjna giełda kolekcjonerska, bo jej miejsce zajęło świąteczne śpiewanie kolęd, luźne rozmowy zebranych osób, dzielenie się opłatkiem i inne świąteczne akcenty. Spotkanie rozpoczęli Adam Kilimon – prezes i Stanisław Orłowski – wiceprezes Stowarzyszenia UP – G, którzy powitali wszystkich zebranych. Następnie głos zabrał zaproszony przedstawiciel OSM – Tadeusz Zawistowski, pełniący funkcję zastępcy prezesa zarządu spółdzielni, który złożył życzenia świąteczne. Równocześnie życzenia przekazali również wspomniani wcześniej prezes i wiceprezes naszego stowarzyszenia, a także złożyli sobie wzajemnie wszyscy zebrani. Po tym przyszedł czas na kosztowanie przepysznych potraw i wypieków, przygotowanych głównie przez panią Helenę Kilimon, Grażynę Grzególską, Krystynę Lachowską i wiele innych osób. W międzyczasie każda z osób obecnych na spotkaniu mogła odebrać nową monetę świąteczną 130. Talarów Kurpiowskich wydaną przez stowarzyszenie. Zawarto na niej motyw Św. Rodziny , przez co stała się ona idealnym prezentem na zbliżające się Święta Bożego Narodzenia. Ponadto nagrodzono też niektóre wybrane osoby, za szczególne zaangażowanie, aktywną działalność i pracę na rzecz Stowarzyszenia. Wszystkie te miłe, radosne, świąteczne akcenty zdominowały nasze coroczne wigilijne spotkanie . /Zobacz zdjęcia z wystawy w naszej Galerii/ Dwa miesiące minęły jak z bicza strzelił i w ubiegłą niedzielę, 13.12.2015 r., mieliśmy przyjemność uczestniczyć w finisażu wystawy jubileuszowej „Od włoskich bufetów po ebay kolekcjonerów, czyli muzeum po drodze” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Uwaga! Giełda Kolekcjonerska z dnia 20 grudnia została odwołana. Zapraszamy na giełdę w dniu 3 stycznia o godz. 10.30. Przypominamy, że od nowego roku wszystkie nasze giełdy będą się rozpoczynać o godzinie 10.30, a nie jak dawniej o godz. 11.00. Zarząd Stowarzyszenia
Po raz pierwszy członkowie Warszawskiego Świata Kolekcjonerów i OKK „Unikat”, które są sekcjami naszego Stowarzyszenia Unikat-Przyjazna Gmina zorganizowali wystawę swoich zbiorów w Warszawie. Wystawa ta powstała w Wypożyczalni Biblioteki Publicznej dla Dorosłych i Młodzieży nr 125 Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Mokotów. Została ona zorganizowana dzięki nawiązaniu kontaktu i współpracy z wspomnianą biblioteką oraz sporemu zaangażowaniu i staraniom p. Zdzisława Krzeszowiaka, który zaproponował realizację takiego przedsięwzięcia.
UWAGA! W dniu 20 grudnia 2015 roku giełda nie odbędzie się. W zamian zapraszamy wszystkich naszych członków w dniu 13 grudnia o godz. 11.00 na Spotkanie Wigilijne Członków naszego Stowarzyszenia.Pozostałe spotkania:
3 stycznia 2016 - Giełda Kolekcjonerska, ul. Hallera 13, Ostrołęka, godz. 10.30 17 stycznia 2016 - Giełda Kolekcjonerska, ul. Hallera 13, Ostrołęka, godz. 10.30 Zapraszamy.
Stowarzyszenie „Unikat – Przyjazna Gmina” uległo czasowi świąt i przygotowało niespodziankę dla wszystkich osób, należących do Stowarzyszenia. Jest nią świąteczna wersja najnowszej monety, czyli 130. Talarów Kurpiowskich. Rewers monety (czyli strona z nominałem) jest identyczna jak w zwykłej wersji monety, natomiast awers został zmieniony: zamiast wizerunku Adama Chętnika jest na nim święta rodzina. Zarówno zwykła wersja monety, jak i wersja świąteczna, wydane zostały dzięki wsparciu i uprzejmości Starostwa Powiatowego w Ostrołęce i Urzędu Miasta Ostrołęki.
Ostrołęcki Klub Kolekcjonerów „ Unikat” wspólnie z Biblioteką Pedagogiczną w dniu 30.10. 2015r., po raz drugi zorganizował wystawę połączoną z prelekcją na temat „Symbolika Orła Białego”. Na wystawie znalazło się wiele różnorodnych eksponatów użyczonych przez kilku członków „Unikatu”. Były to przede wszystkim:
Już po raz drugi w tym roku, w Galerii Bursztynowej została zorganizowana giełda kolekcjonerska. W ub. niedzielę - 25 października 2015 r., można było obejrzeć zróżnicowane i ciekawe zbiory monet, banknotów, kart telefonicznych, znaczków pocztowych płyt winylowych, kapsli od piwa, długopisów reklamowych, itp. Zgromadzone zbiory stanowiły przeważnie wycinek kolekcji członków Ostrołęckiego Klubu kolekcjonerów „Unikat” Prezentowane na giełdzie kolekcje przyciągnęły uwagę wielu osób odwiedzających i dokonujących zakupów w wspomnianej galerii. Spośród nich wyróżniali się zarówno kolekcjonerzy, jak i osoby, które chciały tylko zobaczyć zgromadzone eksponaty lub wycenić przyniesione przedmioty. Giełda w Galerii Bursztynowej stała się miejscem, gdzie można było wymienić, sprzedać lub kupić różnorodne przedmioty do swoich kolekcji. |
==> 7 czerwca 2026 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro)
==> 13 czerwca 2026 (sobota), od godz. 7.00 do 13.00 - Targ Staroci i Rozmaitości w Goworowie, Targowisko przy ul. Sienkiewicza, Goworowo
==> 20 czerwca 2026 (sobota), Pchli Targ, od godz. 7.00 - 12.00, Targowisko Miejskie w Ostrołęce u zbiegu ulic Zawadzkiego i Targowej
==> 21 czerwca 2026 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro).
==> 5 lipca 2026 (niedziela), od godz. 11.00 do 12.30 - Giełda Kolekcjonerska OKK Unikat, Ostrołęka, Klub Lokator, ul. Hallera 13 (pierwsze piętro)
ZAPRASZAMY, wstęp wolny!


















Zarząd Stowarzyszenia Unikat – Przyjazna Gmina uprzejmie zaprasza do udziału w walnym zebraniu członków w dniu 6 marca 2016 r. o godz. 10.30 (I termin) i o godz. 10.45 (II termin). 





W niedzielę 15.11.2015r., Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce zorganizowało już drugie spotkanie z „Przyznaj się, co zbierasz”. Tematem przewodnim była muzyka z płyt gramofonowych , które obecnie przeżywają swój renesans. Zaprezentowana została na nim kolekcja gramofonów i płyt będąca własnością Zenona Kowalczyka - artysty grafika i kierownika Galerii Ostrołęka. Towarzyszył mu nasz człowiek: Bogusław Kilimon - członek Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerów „Unikat”. Jest on didżejem kolekcjonującym płyty winylowe. Przedstawił on swoją bogatą kolekcję płyt , na których znajdują się nagrania wykonawców polskiej i zagranicznej muzyki popowej, rockowej, elektronicznej. Jednocześnie , co nieco zdradził jak wygląda granie z płyt na imprezach i zachęcał osoby przybyłe na spotkanie do spróbowania swoich sił w tzw. „skreczowaniu” .Poza tym można było też było posłuchać krótkich fragmentów utworów muzycznych z płyt przyniesionych przez gości zaproszonych do przedstawienia swoich kolekcji.
W ub. niedzielę 8. 11. 2015 r. w ostrołęckim Muzeum Kultury Kurpiowskiej, odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Przyznaj się, co zbierasz?” Zgodnie z zamiarem ich organizatora miało ono na celu zaktywizowanie lokalnego środowiska do zaprezentowania w przestrzeni muzealnej – kolekcji „rzeczy osobliwych”. We wspomnianym spotkaniu aktywny udział wzięli członkowie Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerów „Unikat”, którzy zorganizowali wystawę kolekcji wielu różnorodnych przedmiotów zawierających motyw polskiego godła narodowego – Orła Białego. Na tej wystawie znalazły się następujące eksponaty: zbiór orzełków pochodzących z mundurów polskich służb cywilnych, paramilitarnych i wojskowych z okresu od 1914 do współczesności (Stanisław Czajkowski), kolekcja monet, banknotów i kart telefonicznych (Adam Kilimon i Mariusz Brodowski), dokumenty, odznaki cywilne i wojskowe, godło z przedwojennego sklepu (Piotr i Leszek Jasek), guziki i numizmaty (Andrzej Orłowski) oraz komiksy (Stanisław Orłowski). Jednocześnie jeden z kolekcjonerów „Unikatu” – pan Stanisław Czajkowski wygłosił krótką prelekcję na temat dziejów i symboliki Orła Białego. Można zatem powiedzieć, że nasz klub po raz kolejny zdominował muzealne wydarzenie. W ten sposób członkowie „Unikatu” pokazali, że nie obce są im idee patriotyczne i kolekcjonowanie przedmiotów związanych z polskim godłem narodowym.

